Kaip prižiūrėti hortenzijas?

Kaip prižiūrėti hortenzijas?

mergina, laikanti hortenzijų puokštę

Hortenzija – nepaprasto grožio krūmas, sparčiai užkariaujantis ne tik gėlių darželius, tačiau ir puokštes. Visgi, netinkamai prižiūrimos hortenzijos greitai netenka savo kerinčios išvaizdos – nepaisant to, ar jos pasodintos žemėje, ar žydi skintos vazoje. Šios gėlės reikalauja tinkamos priežiūros, ypatingai vandens suteikimo atžvilgiu – gavusios jo per daug ar nepakankamai, hortenzijos gali pradėti vysti dar nepasiekusios puokštės. Dėl šios priežasties pateikiame Jums keletą patarimų, kaip išlaikyti skintas hortenzijas gyvas bei gražias kaip įmanoma ilgiau!

Skintų hortenzijų priežiūra

ranka, liečianti violetinį hortenzijos žiedą

Skintos hortenzijos reikalauja nemažai dėmesio nuo tos pačios sekundės, kuomet yra nuskinamos. Skinant šias gėles geriausia jau turėti vandeniu pripildytą vazą šalia ir šakeles pamerkti į ją vos tik hortenziją nuskynus. Svarbu žinoti, kad hortenzijos gali vandenį sugerti ir per savo žiedlapius. Tai – ne itin žinomas faktas, kurių daugiau rasite šiame straipsnyje. Pateikiame keletą patarimų, kurie padės išlaikyti hortenzijas gyvas net iki poros savaičių!

Kirpkite kotelius 45 laipsnių kampu

Kone visas gėles reikėtų kirpti kampu – kirpimas tiesiai gali gerokai sumažinti vandens įsisavinimą, kas stipriai sutrumpina skintos gėlės gyvenimo laiką. Hortenzijų ir kitų gėlių kotelius kirpkite 45 laipsnių kampu – taip padidinsite gėlės vandens įsisavinimo paviršiaus plotą. Be to, jas geriausia kirpti ryte.

Nukirpkite lapus

Prieš merkdami hortenzijas į vandenį, atsikratykite visų nereikalingų lapų, kurie gali pradėti pūti vandenyje arba grobti maisto medžiagas joms nepasiekus žiedų. Dėl estetinių priežasčių galite palikti lapus, esančius prie pat hortenzijos žiedo, tačiau nukirpkite visus, esančius koto apačioje – tai prailgins hortenzijos gyvavimo laiką.

Sykį per dieną apipurkškite žiedus vandeniu

rožiniai hortenzijos žiedai su vandens lašiukais ant jų

Kaip jau minėjome anksčiau, hortenzijos gali įsisavinti vandenį ne tik per kotelį, tačiau ir per žiedlapius – būtent todėl rekomenduotina bent kartą per dieną apipurkšti hortenzijas vandeniu. Tai padės gėlei atrodyti šviežiai net ir praėjus keletui dienų po nuskynimo.

Padarykite švelnius įbrėžimus kotelyje

Dar vienas būdas padidinti hortenzijos vandens įsisavinimą yra negilių, vertikalių įbrėžimų kotelyje padarymas su peiliu. Tačiau nepersistenkite – antraip galite gėlę nužudyti. Taipogi galite patapšnoti kotelį su mėsai plakti skirtu plaktuku – tai irgi padidins vandens įsisavinimą.

Reguliariai keiskite vandenį

Kaip ir visos kitos skintos gėlės, hortenzijos reikalauja reguliaraus vandens keitimo. Nelaukite, kol vanduo pradės keisti spalvą – keiskite jį kasdien. Nereguliarus vandens keitimas gali prišaukti bakterijų, dėl kurių ši gėlė neteks savo grožio daug greičiau, negu turėtų. Hortenzijas derėtų merkti į kambario temperatūros vandenį.

Vystančių žiedų atgaivinimas

vienas gyvas hortenzijos žiedas tarp nuvytusių

Niekam ne paslaptis, jog hortenzijos vysta itin greitai – taip yra dėl netinkamos, aplaidžios jų priežiūros, nepakankamo gaunamo vandens kiekio ir perkaitimo saulėje. Būtent dėl šios priežasties nemažai žmonių vengia pirkti hortenzijas įvairioms progoms. Visgi, tai nėra problema, jei žinosite šiuos triukus, kurie kaipmat atgaivins suglebusius žiedus!

Karšto vandens metodas

Vienas iš geriausiai veikiančių būdų atgaivinti vysti pradėjusią hortenziją yra stiebų palaikymas karštame vandenyje. Tą geriausia daryti šias gėles vos nuskynus ar parsinešus namo – užvirkite vandenį, leiskite nusisėsti burbulams, o tuomet palaikykite hortenzijų kotelius karštame vandenyje 30 sekundžių. Išsyk po to pamerkite hortenzijas į kambario temperatūros vandenį. Šis metodas veikia net iki jau savaitę nuskintoms hortenzijoms, tačiau pilnai nuvytusių žiedų jis neatgaivins. Tiesa, kiek prikelti apvytusius žiedus gali padėti ir viso žiedo pamerkimas į šiltą vandenį kelioms minutėms.

Merkimo į alūną metodas

trys hortenzijos vazoje

Dar vienas dalykas, galintis padėti išlaikyti hortenzijas kuo ilgiau, arba atgaivinti apvytusius žiedus, yra alūnas. Jo dažniausiai galima rasti parduotuvėje prie prieskonių arba konservavimui skirtų produktų. Įmerkite 1.5cm iš šviežiai prikirptų hortenzijų kotelių į miltelių pavidalo alūną – tai išlaikys gėlę gyvą ilgiau. Tiesa, išsyk po šios procedūros hortenzijas reikia pamerkti vėl – taip, tai alūną nuplaus, tačiau šis triukas dėl to netampa mažiau veiksmingas.

Sodintų hortenzijų priežiūra

Sodintos hortenzijos reikalauja šiek tiek mažiau priežiūros, negu nuskintos – tinkamai prižiūrimos, jos gauna pakankamai maistinių medžiagų ir gali tapti netgi šiek tiek invazinėmis. Augimo metu laistykite jas maždaug tris kartus per savaitę – tai paskatins šaknų augimą. Laistymas rytais gelbės hortenzijas nuo nuvytimo karštomis dienomis. Svarbu nepamiršti hortenzijas pamulčiuoti – tai išlaikys dirvą drėgną ir vėsią. Be to, nepamirškite ir trąšų – skirtingos hortenzijų rūšys turi skirtingus poreikius, tad svarbiausia būtent juos išsiaiškinti pirmiausia, kam į pagalbą galite pasitelkti dirvožemio testą.

Geriausias laikas sodinti hortenzijas

Hortenzijas geriausia sodinti rudenį arba ankstyvą pavasarį. Svarbiausia duoti laiko krūmui išauginti sveiką, tvirtą šaknų sistemą prieš žydėjimą. Sodinti geriausia ankstyvą rytą arba vakare, kuomet jau vėsu – tai apsaugos jaunas hortenzijas nuo karščio keliamo streso.

Kur sodinti hortenzijas

Itin svarbu parinkti hortenzijoms gerą vietą – daugelis žmonių šias gėles sodina prie pat namų ar tvorų. Tai – puikus pasirinkimas, kadangi hortenzijoms nepatinka karštis, tačiau jos itin mėgsta šiltą ryto saulę. Būtent todėl rekomenduojame hortenzijas sodinti lokacijoje su saulėtais rytais ir pavėsingais vakarais – dažniausiai tokias vietas rasite šiaurinėje arba pietinėje Jūsų namų pusėje. Venkite hortenzijų sodinimo tiesiai po medžiais, kadangi tai gali privesti prie kovos dėl saulės ir maisto medžiagų.

Geriausias dirvožemis hortenzijoms

Hortenzijos puikiai auga dirvožemyje, kuriame gausu organinių medžiagų. Itin svarbu pasirūpinti, jog dirvožemis gerai praleistų vandenį, antraip krūmo šaknys gali supūti. Jei Jūsų pasirinkta dirva itin sunki, prieš sodindami įmaišykite į ją didelį kiekį komposto – tai pagerins ne tik žemės pralaidumą, tačiau ir padidins joje esančių organinių medžiagų kiekį.

Kaip sodinti hortenzijas

Prieš sodindami hortenzijas, iškaskite daugmaž 50cm už šaknų kamuolį platesnes duobutes. Įsitikinkite, kad duobės gylis bus tinkamas Jūsų hortenzijai – ji turėtų augti iš daugmaž tokio paties lygio, kaip ir kiti aplink esantys augalai, dirva turėtų išlikti lygi. Tiesa, galite sukurti mažą dirvožemio kalniuką bei kilstelėti ją šiek tiek aukščiau – tai pagerins vandens nutekėjimą nuo augalo pagrindo link šaknų.

 

Tikimės, kad šiame straipsnyje įgijote naujų žinių bei dar daugiau meilės hortenzijoms. Nepabijokite jų nuostabiai puošnius žiedus parsinešti namo puokštėje dėl greito nuvytimo – su tuo susitvarkyti nėra taip sudėtinga, kaip atrodo!